Rozporządzenie z 7 kwietnia 2025

Ukazało  się rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 9.04.2025 w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka,o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Pełna treść jest tutaj.

Najważniejsze kwestie:

  1. Zajęcia będą realizowane w klasach IV–VIII szkoły podstawowej w cyklu „edukacja zdrowotna”.
  2. Treścią zajęć będzie:
    1.  wsparcie wychowawczej roli rodziny;
    2. wsparcie ucznia w rozwoju ku pełnej dojrzałości w sferze fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej;
    3. wzmacnianie i  uzupełnianie działań z zakresu profilaktyki problemów zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci i młodzieży;
    4. wzmocnie postawy prorodzinnej, prozdrowotnej i prospołecznej;
    5. wsparcie w  budowaniu relacji międzyludzkich opartych na wartości zdrowia, godności, szacunku i tolerancji.
  3. Realizacja zajęć – w klasach IV–VIII szkoły podstawowej w wymiarze 1 godziny tygodniowo w każdej z tych klas, przy czym zajęcia są realizowane w klasie VIII nie dłużej niż do końca stycznia danego roku szkolnego.
  4. W każdym roku szkolnym przed przystąpieniem do realizacji zajęć nauczyciel prowadzący zajęcia wraz z wychowawcą przeprowadza co najmniej jedno spotkanie informacyjne z rodzicami uczniów niepełnoletnich oraz z uczniami pełnoletnimi. Nauczyciel jest obowiązany przedstawić pełną informację o celach i treściach realizowanego programu nauczania, podręcznikach, materiałach edukacyjnych, materiałach ćwiczeniowych oraz o środkach dydaktycznych.
  5. Uczeń niepełnoletni nie bierze udziału w zajęciach, jeżeli jego rodzice zgłoszą dyrektorowi szkoły w formie pisemnej rezygnację z udziału ucznia w zajęciach.
  6. Rezygnację składa się w terminie do dnia 25 września danego roku szkolnego.

Zajęcia nie podlegają ocenie i nie mają wpływu na promocję ucznia do klasy programowo wyższej ani na ukończenie szkoły przez ucznia.